Programmet under tävlingarna

Skriv ut
Skicka sidan

ohjelmankuva1
Förstora programmet

 

Måndag 2.5.2011

 

 

 


9.00 - 16.00

Ackreditering av alla tävlande och domare i Kuopio-hallen

 

9.00 - 17.00

Möjlighet att bekanta sig med grenområdena och utbildning för domare

 

15.00 - 16.00

Pressinfo på Presscentret 2 vån.

 

15.00 - 16.00

Lagledarnas möte i Tävlanderestaurangen PRO2

 


16.00 - 17.00

 FM-tävlarnas "PREparty", Kuopio-hallen
(tävlarna förflyttar sig från Kuopio-hallen till ishallen grupperade enligt skola kl 17.00 - 17.15)

 


18.00 - 19.30

Öppningsceremoni på NRJ arenan på ishallen i Kuopio
(Dörrarna öppnas kl 17.30, program från kl 17.30)

 

21.00 - 24.00

Liekeissä, Puikkari/ Sokos hotell Puijonsarvi

 


Tisdag 3.5.2011

 

 

 

 

 

9.00 - 17.00

FM-tävlingarna i Kuopio-hallen

 

9.00 - 9.30

Lagledarnas möte på Presscentret 2 vån.

 

10.00 - 11.00

Pressinfo på Presscentret 2 vån.

 

 

 20.00 -

En kväll med Savolax-tema för dem som köpt supékortet á 40€, Scandic Kuopio, kortet börjar säljas 14.3.2011  Reservationer och program här

 

 

21.00 - 24.00

Liekeissä, Puikkari/Sokos Hotell Puijonsarvi

 

 

Seminarier: (seminarierna är på finska)

 

 

9.00 - 11.00

För ung för att bli företagare

liian_nuori_yrittjksi.pdf

 

 

12.00 - 15.00

Uppvärmningslösningar för småhus och ventilationslösningar - seminariet


Pientalojen lämmitysratkaisut ja ilmanvaihtojärjestelmät -seminaari

 

 

12.30 - 16.00

Ett unikt övervakat renrum till förfogande för undervisning - en kort kurs om renrum-passet -seminariet
Ainutlaatuinen, valvottu puhdastila opetuskäytössä - lyhyt oppimäärä puhdastila -passista -seminaari.

Busstransport avgår vid Simhallen kl. 12.00,  Hannes Kolehmaisen katu 3, transport tillbaka kl. 16.00

 

 

13.00 - 15.00

Förmågorna för den hållbara framtiden - seminariet

Kestävän tulevaisuuden taitajat -seminaari

 

 


Onsdag 4.5.2011

 


7.30 - 8.30

Mästare9-ackreditering i ishallen i Kuopio

 

 

9.00 - 16.00

Mästare9-final och Senior Mästare i ishallen i Kuopio. Programledarna för  finalen är NRJ:s Anssi och Renne, bekanta från kanalens morgonsändning

 


kl 9.00 - 18.00

FM-tävlingarna i Kuopio-hallen

 

 

9.00 - 9.30

Lagledarnas möte på Presscentret 2 vån.

 

 

10.00 - 11.00

Pressinfo på Presscentret 2 vån.

 

 

19.00 - 22.00

Ungdomskonsert i Kuopio ishall (dörrarna öppnas kl 18.00) Artister: Cheek, Reckless Love och de bekanta rösterna från NRJ Anssi och Renne

 

 

9.00 - 15.00

En dag med många händelser på Karelens flygflottilj i Rissala

 Karjalan Lennoston tapahtumapäivä

 

 

21.00 - 24.00

Liekeissä, Puikkari/Sokos Hotell Puijonsarvi

 

 

Seminarier:

 

9.00 - 12.30
International -seminar on Performance for Exellence  -ett internationellt seminarium

 

 

12.00 - 16.00

Expert seminarium - de nya utmaningarna för yrkesutbildningen
Asiantuntija seminaari - ammatillisen koulutuksen uudet haasteet

 

 

 13.00 - 15.00

Synvinklar på framtiden för yrkesutbildningen -seminarium

Näkökulmia ammatillisen koulutuksen tulevaisuuteen -seminaari

 

 

13.00 - 16.00

Riktningen för yrkesutbildningen - från tävlingarna till vardagens funktioner!

Ammatillisen koulutuksen suunta  - kilpailuista arjen toiminnoiksi

 

 


Torsdag 5.5.2011

 

 


kl 8.00 - 13.00

FM-tävlingarna i Kuopio-hallen

 

9.00 - 9.30

Lagledarnas möte på Presscentret 2 vån.

 

10.00 - 11.00

Pressinfo på Presscentret 2 vån.

 

 

15.00           

Prisutdelning på grenområdena

 

 

15.30 - 16.00

FM-medaljörernas 'PROparty'

 

 

 17.00 - 19.00

Avslutning och utdelning av FM-medaljer på NRJ arenan i Kuopio ishall (dörrarna öppnas kl 16.30, programmet börjar kl 16.30)

 

 

21.00 - 24.00

Liekeissä, Puikkari/Sokos Hotell Puijonsarvi

 


Seminarier:

 

 

11.30 - 15.00

 ImagineCup

 

 

Arrangören förbehåller rätten för förändringar.

 

Skicka e-kort

Lähetä kaverille sähköinen postikortti. Selaa kortteja
© Copyright 2008 Skills Finland